AVM’lerin açılmasının Türkiye e-ticaret sektörüne etkisi ne oldu?

Inveon olarak, SimilarWeb ile birlikte, COVID-19 döneminde alınan sağlık önlemleriyle kapatılan AVM’lerin, 11 Mayıs 2020’de yeniden açılmasının e-ticaret pazarına olan etkisini ölçmek amacıyla bir rapor hazırladık. Raporda yer alan analizler, 300’den fazla e-ticaret web sitesi ile mobil uygulamanın güncel verilerini kapsıyor.

COVID-19 sonrası e-ticaretin geleceğine yönelik önemli ipuçları veren rapor, e-ticaretin artık sektörlerin devamlılığını sağlayan en önemli kanal haline geldiğini kanıtlar nitelikte.

Sonuçlar, AVM’lerin açılması ile artan fiziksel mağaza ziyaretlerinin, e-ticaret yoğunluğunda büyük bir değişime neden olmadığını gösteriyor. Bu durum e-ticaretin Türkiye’deki yerini giderek sağlamlaştırdığı şeklinde yorumlanabilir.

AVM’lerin açılmasının Türkiye e-ticaret pazarına etkisine dair öne çıkan bazı sonuçlar şöyle:

  • Gıda ve market kategorisinde site trafiği %6 azalırken, mobil uygulamaların indirilme sayılarında %10 artış görüldü.
  • Giyim ve ayakkabı kategorisinde Anneler Günü kampanyalarının da etkisiyle site trafiği %7 arttı.
  • Tüketicilerin elektronik kategorisinde online alışveriş alışkanlığını Koronavirüs öncesi dönemde kazanmış olması nedeniyle site trafiği yalnızca %1 azaldı.
  • Kişisel bakım ve güzellik kategorisinde ortalama sepet tutarında %4’lük bir düşüş yaşanmasına rağmen, Koronavirüs öncesi döneme göre bu tutar hala yüksek seyrediyor.
  • Ev ve yaşam kategorisindeki site trafiği Anneler Günü kampanyalarının sona ermesiyle %17 azalsa da, yaşadığı artışın önemli bir bölümünü korumaya devam ediyor.

“COVID-19 Döneminde AVM’lerin Açılmasının Türkiye E-Ticaret Sektörüne Etkisi” raporunu indirmek için tıklayın. 

Share This!