TÜBİSAD’ın Türkiye’de E-Ticaret 2019 Pazar Büyüklüğü raporu yayınlandı!

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) her yıl hazırladığı, e-ticaret pazarını mercek altına alan “Türkiye’de E-Ticaret Pazar Büyüklüğü” raporunun yeni sayısı yayınlandı.

Inveon olarak Türkiye e-ticaret oyuncuları için referans niteliği taşıyan bu rapora ikinci kez “Proje Veri Ortağı” olarak katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Rapor sonuçlarının online basın toplantısında açıklanmasının ardından Inveon Kurucusu ve Yönetici Ortağı Yomi Kastro “Türkiye’de E-Ticaret’in Gelişimi” panelinin moderatörlüğünü üstlendi. Panele TÜBİSAD E-Ticaret Komisyonu Başkanı ve Sahibinden CEO’su Burak Ertaş, ETİD Başkanı Emre Ekmekçi, BiTaksi ve Getir Kurucusu Nazım Salur, TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi Başkanı ve GittiGidiyor CEO’su Öget Kantarcı ve Modanisa Genel Müdürü Sami Güzel konuşmacı olarak katıldı.

Etkinlik katılımcılarından gelen soruların da yanıtlandığı panelde, e-ticaretin büyüme oranları, COVID-19 salgınının sektöre etkileri, şirketlerin adaptasyon için yaptıkları çalışmalar, dünyadaki en başarılı uygulamalar ve salgın sonrası döneme ilişkin beklentiler konuşuldu.

Türkiye’de E-Ticaret 2019 Pazar Büyüklüğü raporunda öne çıkan bazı sonuçlar:

  • Türkiye e-ticaret sektörü, 2019’da %39 büyüyerek 83,1 milyar TL‘lik hacme ulaştı.
  • Türkiye’de online perakendenin toplam perakende içindeki payı %5,3’ten %6,2’ye yükseldi.
  • Sadece online perakende %26 ile en hızlı büyüyen e-ticaret kategorisi oldu.

Raporu indirmek için tıklayın.

Share This!